Historický úspěch STM SM v zahraničí

Autor: Kamil Tihelka | Datum: 12.10.2015

V pátek v devět večer se velká výprava 31 závodníků Střediska Talentované Mládeže Severní Moravy, plus pár závodníků karvinského oddílu, vydala směr maďarské město Jaszbereny. Opavu reprezentovali, bohužel, jen dva závodníci, a to Lukáš Martiník a Michaela Lampartová. V tomto malém městě se konaly mezinárodní open závody. Tento sedmý ročník se nesl v duchu memoriálu z úcty k památce zemřelého vedoucího pořádající školy, který zemřel jen před pár měsíci.
Na místo jsme dorazili v půl páté ráno a hned jsme museli vyřešit kde zaparkovat a ještě se dospat jelikož závody začínali až v osm ráno.
Na jediném možném místě stálo přímo uprostřed parkovacího prostoru auto auto, které nám znemožňovalo zaparkovat. Takže jsme se s panem řidičem rozhodli k jedinému kroku, auto jsme vlastními silami odtlačili o pár metrů bokemJ
Ranní nástup začal představením jednotlivých škol, kterých se sešlo požehnaně, z více než devíti států Evropy – Bosna a Hercegovina, Srbsko, Nizozemí, Chorvatsko, Polsko, Rumunsko, Slovenko, Česko, Maďarsko a Makedonie. Po minutě ticha za zemřelého vedoucího nás čekalo ještě několik minut proslovů různých činovníků, kterým jsme, ale nerozuměli z toho důvodu, že vše bylo pronášeno v maďarštině.
Zhruba o půl desáté se začalo závodit na třech rinzích. Šlo vidět, že většina států, včetně nás, nedovezla dostatek rozhodčích, což ovlivnilo jak délku, tak kvalitu některých rozhodnutí.
V sestavách se celé výpravě zadařilo a získali jsme spoustu medailí, nebudu tady psát úplně všechny, ale aspoň vítěze svých kategorií zmíním:
Jolana Trubírohová, Vendula Bluchová, Eliška Hradílková, Vojtěch Foldyna. Náš Lukáš Martiník získal zlato v sestavách červených pásků žáků, kdy ve finále porazil Vojtu Kropáče. Míša získala po delší době medaili ze sestav a to bronzovou v sestavách červených pásků juniorek.
V bojích jsme pokračovali po obědové pauze. A opět ve velkém stylu. Abych tady moc nezdržoval, napíšu jen vítěze kategorií.
Vojta Kropáč, Eliška Hradílková, Beáta Kurtišová, Lucie Mullerová, Jakub Tvardek, Jana Krušinová.
Míša si i v boji po delší odmlce vychutnala pocit vítězství, kdy porazila slovenskou závodníci , a získala bronzovou medaili, kdy ji postup do finále zastavila opravdu šikovná rumunská závodnice. Tu samou medaili získal i Lukáš Martiník, který se na ni nadřel o trošku více, porazil nejdříve Slováka, poté Maďara, prošel i přes Ondru Papšíka z Karviné, ale cestu do finále už nedokončil. Po vyrovnaném boji mu cestu zavřel slovinský závodník sice se zeleným páskem, ale velmi rychlým bočním kopem a pohybem.
Pak už nás čekala jen soutěž v silovém přerážení, kterou ovlivnila kvalita rozhodčích asi nejvíce. Mnoho nepřesností a uznaných přeražení, které neměly být uznány, nakonec naší Míše vyneslo zlatou medaili. Míša tak pokračuje ve velmi úspěšné historii obou opavských oddílů, které této disciplíně vládli v letech minulých.
V konečném součtu všech bodů za všechny medaile získala česká výprava celkové první místo před druhou výpravou z Rumunska a třetími Slováky.
Soutěž skončila až před jedenáctou hodinou v noci a nás čekala dlouhá cesta zpět. Ale všichni měli na tvářích úsměvy a pocit něčeho nového. Stali se historicky první výpravou STM v zahraničí a navíc hned tou nejúspěšnější.
Fotky v galerii.
 

admin