Bramborové mistrovství opavských žáků

Autor: Martin Tomášek | Datum: 28.04.2015

V neděli 26.4. po sedmé hodině ranní se vydala skupinka 11 opavských žáčků na cestu do Frýdku-Místku, kde se konala soutěž – Mistrovství Evropy tak trochu jinak. Kromě ostřílených fighterů byli ve skupince i nováčci, pro které to byly první závody vůbec a i když neměli ještě zkušenosti ze závodů či boje, tak hned u registrace si vybrali místo boje na první bod, klasický boj na dvouminutová kola. Za což mají pochvalu a obdiv trenérů.

Když bylo zaregistrováno, mohla se rozjet soutěž. Začalo se závodit v tulech a jelikož byly k dispozici celkem 4 ringy, tak soutěž odsýpala celkem rychle, až jsme doslova pendlovali od jednoho ringu k druhému, abychom mohli podpořit naše borce. V kategorii bílých a bíložlutých pásků jsme měli 2 želízka v ohni – Štěpána Lazeckého a Martina Kryšpína. Pro oba to byla premiéra na závodech, ze které si nakonec i po vzájemném duelu oba odnesli bronzovou medaili. V kategorii žlutých a žlutozelených pásků (nejplnější kategorie ze všech) za nás tulovali bratři Zatloukalovi. Oba se o medaile pokusili už před měsícem na Czech Open, kde starší Radek, získal bronz. Zde se mu to bohužel nepodařilo, i když několik svých zápasů o postup vyhrál. Podobně na tom byl i mladší Martin, kterého ovládla nervozita a i přes pěkné techniky popletl sestavu. Naštěstí stejně na tom byl i jeho soupeř a proto došlo na remízu, která pokračovala prodloužením - bohužel skončila ve prospěch soupeře, a tak i Martin skončil bez medaile. Jediný zástupce v zelených páscích byla Iva Matějková, která nakonec získala stříbrnou medaili. V kategorii modrých a červenomodrých pásků jsme měli Mikuláše Stříbného, kterému se bohužel nezadařilo, a vypadl hned v prvním zápase. Danka Přibylu, který si taky popletl tul, a tak se snažil chybu napravit v „opravném“ pavoukovi a získal bronzovou medaili. Jeho bratr ve zbroji, Lukáš Pavelek nezaváhal a po bezchybných výkonech dokráčel pro zlato. Poslední kategorií před boji byla kategorie červených pásků, kde jsme získali celkem 3 medaile. O třetí místo se podělili bratři Hrbáčkovi a druhé místo urval Lukáš Martiník.

Po krátké „lančpauze“ se rozjely boje! Boje otevřel náš nejmladší – Martin Zatloukal (9). Byl to pro něj první start na soutěži v boji. Nervozita byla znát, ale i přes všechen strach svého prvního soupeře udolal. Ve svém dalším zápase za medailí si však pochroumal loket, ale i přes to neodstoupil a rval se tvrdě dál. Bohužel, na vítězství a tedy i medaili to nestačilo. Hned na to se rozjela další kategorie skupiny B – do 44 kg. Zde jsme měli 2 borce, kteří rovněž startovali v boji poprvé – Radek Zatloukal a Štěpán Lazecký. V prvním boji se oba borci střetli spolu a vítězně z boje vzešel zkušenější Martin. Štěpán (bílý pásek) se pokusil o reparát v boji se zeleným páskem. Nevím koho Štěpán překvapil více, jestli sebe, soupeře a nebo nás :) , protože na svého soupeře doslova vletěl a když došlo k vyhlášení vítěze, tak předem nikdo nevěděl, kdo vlastně zvítězí. Nakonec Štěpán prohrál na praporky 2:1. Ve finále se tak jeho soupeř střetl s naším Martinem. I když z našeho pohledu Martin jednoznačně vedl a soupeře přehrával, rozhodčí to viděli jinak a Martin si tak odnesl stříbrnou medaili. V nejnižší váhové kategorii skupiny A do 38kg fightil ostřílený borec Lukáš Pavelek, který bez problémů prošel až do finále, kde ho čekal opravdu litý boj s domácím borcem, kterého však udolal, získal druhou zlatou medaili a zajistil si tak titul – Nejúspěšnější žák turnaje. V kategorii A do 44 kg bojovali Lukáš Hrbáček a Daniel Přibyla. Lukáš získal bronz. Danek se probojoval až do finále, kde sice na soupeře nestačil, ale rozhodně mu výhru nedal zadarmo. Podobně na tom byl i náš Lukáš Martiník v kategorii do 50 kg, který svedl litý finálový boj s karvinským borcem. Bohužel to stačilo „jen“ na druhé místo. Do nejtěžší váhové kategorie (50+ kg) se postavili Mikuláš Stříbný a Tomáš Hrbáček. Mikuláš si očividně chtěl spravit chuť z nevydařených sestav a vybojoval si bronzovou medaili. Tomáš dokonce kategorii vyhrál!

Tím skončila individuální soutěž a zbývala poslední disciplína a to bylo týmové matsogi. Jelikož jsme měli 9 žáčků, kteří měli chuť se prát, utvořili jsme 2 týmy, které se pokusili urvat další medaile. První na řadu přišel náš druhý tým složený z – Lukáše Pavelka, Lukáše Hrbáčka, Martina Zatloukala a Mikuláše Stříbného. Jako první tým se jim postavil do cesty druhý tým Frýdku-Místku. Mikuláš i Lukáš Pavelek své zápasy vyhráli a po 2 kolech náš tým vedl 4:0. Bohužel se Lukáši Hrbáčkovi a ani Martinovi nepodařilo urvat bod, a jelikož nám chyběl 5. člen týmu, tak jsme nakonec prohráli 6:4. Podobný scénář se opakoval i při druhém boji s týmem Karviné. Opět stejný výsledek – 6:4. Náš druhý tým tedy skončil bez medaile, ale na krásném 4. místě. Hned po nich přišel na řadu náš tým č.1 ve složení – Lukáš Martiník, Tomáš Hrbáček, Daniel Přibyla, Radek Zatloukal a Štěpán Lazecký. Jako první je čekal druhý tým Karviné, který v předešlém zápase porazil náš tým č.2. Naši nezaváhali ani v jednom zápase a pomstili se skóre 7:1, a jelikož bylo ve hře pouze 6 týmů, tak se naši už chystali na zlato. Ve finálovém boji je čekal tým Karviné č.1. Tento tým byl postaven z těžkotonážníků, kteří věděli, že zlato nedají zadarmo. Jelikož jsme prohráli nasazení (jak je v Opavě zvykem :))), tak jsme jako prvního nasadili našeho Tomáše, vítěze nejvyšší váhové kategorie. Proti němu se postavil rovněž vítěz své kategorie (-44 kg). Borci se mydlili hlava nehlava, ale v celkovém součtu padlo skóre 3:1 pro soupeře. Prohrávali jsme tedy 2:0. Karviná nasadila svého nejlepšího borce – vítěze kategorie do 50 kg. Jako soupeře jsme mu vybrali našeho nejlepšího – Lukáše Martiníka, který se sním utkal ve finále a měl mu co oplácet. Řežba, to bylo opravdu slabé slovo :) Bylo vidět, že Lukáš chce skóre změnit za každou cenu. Bohužel ani tady se nám to nepodařilo. 4:0. Nezbývalo než zkusit skóre aspoň trošku upravit. Do boje vyrazil Danek a musel čelit soupeři o několik desítek kilo těžšímu. Oba borci věděli, o co jim jde, a proto si nedarovali ani trošku odpočinku. Váhová převaha byla sice znát, ale Danek se i přes tvrdě inkasované rány s příchutí krve v ústech dral dopředu a snažil se soupeře udolat. Bohužel ani jemu se to nepodařilo a prohráli jsme 6:0 a tím získali naši poslední medaili – stříbrnou.

V celkovém součtu získala tedy Opava s 11 závodníky - 3 zlaté, 6 stříbrných a 8 bronzových medailí čímž si zajistila bramborové místo na turnaji mezi 9 školami, kde ji dělila 1 zlatá od místa třetího :)

Nic jiného už se neudálo :D 

MaŠina (Martin a Radek)

admin