Ippon Cup 2016

Autor: Martin Tomášek | Datum: 10.04.2016

Včera se naši nejmenší zúčastnili závodů v Ostravě - IPPON CUP 2016. Soutěže se zúčastnilo kolem 130 dětí ve věku od 7 do 13 let, kde nechyběla ani výprava z Polska. Naše výprava čítala 12 závodníků, kterým se nakonec v celkovém součtu podařilo si vybojovat dohromady 18 medailí.

Na závodění bylo vyčleněno celkem 5 ringů, takže soutěž poměrně rychle plynula a my běhali od ringu k ringu :). Závody začaly kategorií MINI (do 7 let), kde jsme měli 2 želízka v ohni - Matyáše Přibylu a Lucinku Praskovou. Pro oba to byl jejich první start, ze kterého nevyšli naprázdno. Lucinka získala krásné 2. místo v disciplíně kopů do lapy a 3. místo v sestavách bílých pásků. Matyáš nás mile překvapil tím, že nedal šanci svým soupeřům a získal nám první zlato v kategorii sestav bílých pásků. Další medaile mu utekla o pár bodů v boji s „nudlema“, kde bylo vidět, že si boj vyloženě užívá a i mistr Yoda by se od něj mohl učit :) Skončil tak na bramborové pozici.

Společně s kategorií MINI se rozjížděla i kategorie mladších žáků, kde jsme měli opět 2 zástupce – Filipa Praska a Štěpána Lazeckého. Bohužel, zde chybou kouče náš nováček Filip závodil na špatném ringu, kde sice kopy do lapy vyhrál, ale chvíli po vyhlášení musel medaili vrátit, což mrzelo nejen jeho. Nicméně jsme si řekli, že urveme medaili v dalších disciplínách. Štěpánovi se ve velké konkurenci nepovedlo v téže disciplíně placku získat. Když se rozjela kategorie semi-kontakt mladších žáků, oba naši borci svůj první zápas vyhráli. Nutno dodat, že Filip (10. kup) byl na závodech poprvé a čelil zkušenějším borcům. Souběžně s boji ještě probíhala i kategorie tul 10. – 9. kup., takže jsme s Fildou běhali z ringu do ringu :) V tulech však Filip získal 3. místo a pak se namotivován soustředil jen na boj, kde chtěl urvat další placku. Štěpán v následujících kolech podlehl a medaili tedy nezískal. Filda sice taky ne, ale po třech vyhraných zápasech, skončil na pěkném 4. místě, kdy ho od bronzové medaile dělil 1 bod a to v boji se zeleným páskem. Za to má velký palec nahoru. 

Tímto měli naši nejmladší do 10 let dozávoděno a mohli podporovat své starší kamarády. Další zlatou medaili přidal Martin Kryšpín v kategorii tul 10. – 7. kup a chvíli po něm i Lukáš Pavelek v kategorii tul 2. – 1. kup, kde ve finále porazil nejúspěšnějšího závodníka této soutěže Kubu Tvardka z Karviné. Poslední medaili ze sestav nám získal Radek Zatloukal, který se probojoval až do finále, kde nakonec bral pěkné 2. místo.

Všichni naši starší se účastnili i kategorie speciálního přerážení, kde bratři Hrbáčkové získali stříbro (Tomáš) a bronz (Lukáš). Za zmínku stojí i naši malí – Filip a Matyáš, kteří sice přihlášeni původně nebyli, ale nechali se strhnout davem a rozhodli se si danou disciplínu vyzkoušet. Po rychlých instrukcích nakonec nejdéle vydržel držet basu s ostatními Matyáš, který skončil na cca 140 cm :) 

Teď na nás čekal už jen semi-kontakt starších žáků, klasické matsogi a nakonec týmový boj. V semi-kontaktu nad 150 cm bylo opravdu požehnané množství bojovníků, takže si kluci přišli v průběhu 3 hodin na své. Medaili nakonec získali opět bratři Hrbáčkovi, kteří si prohodili pořadí, tedy Lukáš stříbro a Tomáš bronz. Ostatní naši borci v semi-kontaktu další medaili nezískali. 

V kategorii matsogi se však naši činili. Svou první medaili ze závodů si přivezl Martin Zatloukal (11), který podlehl až svému soupeři ve finále ve váhové kategorii -38 kg. Veze si tedy stříbro. Jeho starší brácha, Radek, zaznamenal jen jedinou prohru a po tvrdém zápase si odváží bronz v kategorii -44 kg. 
Kategorie do 50 kg však patřila zcela Opavě, která brala všechny medailové pozice. Bronz získal Lukáš Hrbáček a ve finále si to rozdali Lukáš Pavelek a Daniel Přibyla. Byl to tvrdý boj, kde by málo kdo tipoval, že jsou oba dobří kamarádi :D Nicméně nakonec zlato připadlo Lukáši Pavelkovi. Poslední kategorií bylo matsogi nad 50 kg, kde jsme měli Mikuláše a Tomáše. Medaili nakonec urval Tomáš a přidal další bronz.
Tímto jsme měli všechny individuální kategorie za sebou a zbývala poslední část – týmové matsogi. Přihlášeny byly pouze 2 týmy – Opava a Karviná. Úvodní los jsme vyhráli a musela tedy nasadit Karviná. Po prvním kole jsme díky Lukáši Hrbáčkovi vedli 2:0. Dále nasazený Danek Přibyla svůj zápas takticky vyhrál a my vedli 4:0. Poté proběhla nemilosrdná řež – Hrbáček T. x Vltavský, kde se nakonec ze svých bodů radovala Karviná – 4:2. Proti Karvinskému Tobolovi se nakonec postavil náš Radek Zatloukal, který se snažil ze všech sil nějaký bod urvat. Bohužel nakonec praporky rozhodly 2:1 pro Karvinského borce. Stav byl tedy 4:4 a Karviná nasadila svého doposud neporaženého borce, proti kterému se postavil náš Lukáš Pavelek. Do zápasu nastupoval se značným respektem, jelikož věděl, že mimo jiné bude čelit borci, který je o více jak 10kg těžší a skoro o hlavu vyšší. Luky schytal pár tvrdých ran, ale rozhodně je soupeř nedostal zadarmo, kdy se i Lukymu podařilo díky rychlému pohybu pár pěkných kontra technik, jelikož už je na výškovou i váhovou převahu z tréninku zvyklý :))) Nicméně Karvinský Kuba měl zápas plně pod kontrolou. Luky si však na konci zápasu vysloužil za svůj výkon potlesk všech přihlížejících a uznání trenérů. Výsledné skóre vyznělo ve prospěch Karviné a naši brali stříbro.

Tímto závody skončily a my mohli jet s výsledným skóre: 4 – 7 – 7 domů :)

Nakonec bych chtěl ještě jednou poděkovat i všem rodičům za pomoc se sledováním vyhlášených kategorií, rychlou přípravou dětí k boji, stejně tak i za pomoc při jejich koučování. 

admin